Kazánkezelő munkaköri leírás
A kazánkezelő feladatai közé tartozik a kazán és a hozzá kapcsolódó rendszerek működtetése és ellenőrzése. Napi feladatai közé tartozik a vízszintek, műszerek és a gáztalanító működésének ellenőrzése, valamint a vízlágyítók, sótalanítók és különféle szivattyúk (pl. tápszivattyú, keringető szivattyú) kezelése.
A kazánkezelő feladatai közé tartozik a vízlágyítók regenerálása, tüzelő berendezések indítása, üzemeltetése és leállítása, valamint a gázellátó rendszer (gázfogadó állomás) üzembe helyezése. Ugyncsak munkaköre része a tüzelőberendezés és gázfogadó közötti vezetékszakasz szellőztetése, valamint az égőrendszer (blokkégő) külső tömörtelenségének ellenőrzése.
A kazánkezelő indítja és ellenőrzi a begyújtási programot (szellőztetés, gyújtás, kisláng, nagyláng, teljesítményszabályozás) és a felfűtési folyamatot. Ellenőrzi a helyes gáz-levegő arányt, és szükség esetén beállítja a láng színét és hosszát. Biztosítja az alternatív tüzelőanyagok felhasználhatóságát, mint például a nehézolaj szivattyúzható hőmérsékleten tartásával. Meghatározott időközönként mintavételezéssel méri a tüzelőanyagok fűtőértékét, valamint füstgázelemzést végez.
A munkakör betöltéséhez alapfokú iskolai végzettség, szakképesítés és egészségügyi alkalmasság van előírva. A munkakörhöz türelem, pontosság, önállóság, műszaki érzék, megbízhatóság, kitartás, figyelemkoncentráció és fejlődési képesség is szükséges.