Variációk a generál-kivitelezés áfájára

Bonácz Zsolt Dátum Legutoljára frissítve: 2018.10.04

Olvasási idő: 8 perc


Ez a tartalom 2236 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.
Ezt a cikket frissítettük a legújabb információkkal! Olvassa el itt!

Örömteli hírnek indult, a gyakorlatban azonban nem kevés fejtörést okozott az építőiparban az az új, kedvezményes 5%-os ÁFA-kulcs bevezetése. Az alábbiakban a generál-kivitelezés körében mutatunk meg néhány apró elemet a problémás lehetőségek közül.

Generál-kivitelezés, de nem értékesítés 

Első példánkban egy építési vállalkozás generálkivitelezőként, magánszemélynek új építésű, 298 nm hasznos alapterületű ingatlan kivitelezését szeretné vállalni. Kérdés, az áfa értékének megállapítása, mivel ez nem értékesítés. Vonatkozik-e rá a kedvezményes 5% értékesítés áfa összege? Ebben az esetben az alvállalkozó 27% áfás számlát kell kiállítson az elvégzett munkákról?
Amennyiben a generál kivitelezés félkész, szerkezetkész, vagy kulcsra kész ingatlan átadására irányuló kötelezettségvállalást jelent a megrendelő felé, akkor az ügylet az Áfa-tv. 10. § d) pontja szerint termékértékesítésnek minősül.
Az Áfa-tv. 3. sz. mell. I. rész 51. pontja szerint 5%-os adókulcs terheli az Áfa-tv. 86. § 
(1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) alpontja alá tartozó olyan egylakásos lakóingatlan értékesítését, amelynek összes hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 négyzetmétert.
A lakóingatlan fogalmát az Áfa-tv. 259. § 12. pontja, az összes hasznos alapterület fogalmát az Áfa-tv. 259. § 13/A. pontja határozza meg.
Amennyiben az értelmező rendelkezés szerinti összes hasznos alapterület meghaladná a 
300 négyzetmétert, akkor a kivitelezési díjat 27%-os mértékű áfa terhelné.
A lakóingatlannak nem minősülő ingatlanrész(ek) (pl. garázs) kivitelezési díját külön meg kell határozni és azt 27%-os mértékű áfa terheli.
Az alvállalkozók szolgáltatást nyújtanak a generálkivitelező felé, amely az Áfa-tv. 142. § (1) bekezdés b) pontja szerint fordítottan adózik, feltéve, hogy mindkét fél belföldön nyilvántartásba vett és áfa fizetésére kötelezett adóalanyok.
Ha az alvállakozó alanyi adómentes státusú, akkor nem számíthat fel áfát, feltéve, hogy alanyi adómentes minőségében jár el (az ellenértékkel nem haladta meg az alanyi adómentesség értékhatárát). Ekkor a fordított adózás nem irányadó, hiszen az alvállalkozó nem kötelezett áfa fizetésére.

Generálkivitelezés + CSOK

Második esetünkben a kivitelező teljes-, generál kivitelezéssel elvállal egy 200 m2-es új lakóház kivitelezését, az építteti igénybe kívánja venni a CSOK-ot. A kivitelező kedvezményes 5%-os áfa kulcs-al számláz a megrendeli felé – itt van-e felső összeghatár korlát (kb. 45-50 millió Forint a várható bekerülési érték) A kivitelező igénybe vesz alvállalkozókat az egyes szerelési munkák elvégzéséhez (gáz-, villany-, vízszerelés). Az alvállalkozó milyen áfa kulcs-al számláz a generálkivitelező felé 27% vagy 5%?
Ilyenkor a kedvezményes áfa-kulcs az adott ügyletre vonatkozik annak értékbeli nagyságrendjétől függetlenül, tehát nincs felső összeghatár.
Az Áfa-tv. 142. § (1) bekezdés b) pontja alapján az alvállalkozó által nyújtott szolgáltatás (szerelési munka szolgáltatásnak minősül) fordítottan adózik, feltéve, hogy mindkét fél (generálkivitelező és alvállalkozó) egyaránt belföldön nyilvántartásba vett és áfa fizetésére kötelezett adóalany. 
Amennyiben bármely (generálkivitelező vagy alvállalkozó) áfa fizetésére nem kötelezett adóalany (pl. alanyi adómentes), akkor a fordított adózás nem irányadó. Ha az alvállalkozó alanyi adómentes, akkor e státusa folytán nem számít fel áfát a generálkivitelező felé.
 

Az eÁFA rendszer első tesztjei alapján Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) alelnöke szerint a program működőképes, de néhány hiányosság még fennáll. Az adóalanyoknak most háromféle lehetőségük van a bevallás leadására, beleértve a hagyományos űrlap alapú módszert, a webfelületi lehetőséget, valamint az API-s kapcsolaton alapuló eljárást. A tapasztalatok szerint a kisebb cégek könnyen alkalmazkodhatnak az eÁFA rendszerhez, és a NAV ellenőrzések is hatékonyabbá válnak. Ismerje meg az új elektronikus ÁFA rendszer előnyeit és tapasztalja meg a hatékonyabb adóbevallást! Kattintson most az Adó és Tb Különszámra, hogy mélyebb tudást szerezhessen a témában és beléphessen a modern adózási megoldások világába!