Nem lehet nyilatkozattételhez személyes megjelenésre idézni – vagy mégis?

Ruszin Zsolt Dátum Legutoljára frissítve: 2020.09.01

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1767 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Az ügyfélkapuval nem rendelkező magánszemélyek kivételével az adóellenőrzések, a kormányhivatal és más hivatalok ellenőrzéseinek lefolytatása során 2018 óta kötelező az elektronikus ügyintézés. Ebből következően nem lehet nyilatkozattétel végett személyes megjelenésre idézni.

Természetesen sokaknak éppen az jelent könnyebbséget, ha a hivatal a személyes ügyintézésre is lehetőséget biztosít, de ez csak lehetőség, nem kötelező! A személyes megjelenésre kötelező végzések sokszor jogszabályba ütköznek, mert nem indokolják, hogy a főszabály szerint kötelező elektronikus ügyintézést miért is mellőzi a hatóság.

Az elektronikus ügyintézés eljárási szabályai az adóigazgatási és közigazgatási szabályokhoz képest speciális rendelkezéseket tartalmaznak a kommunikáció módjára [Eüsztv. 8. § (1)]. 

Az adózási rendtartás szerint és főszabály szerint is kötelező az elektronikus úton való kapcsolattartás az arra kötelezettek körében (Air. 36. §), azonban az adóhatóság gyakorta elfelejti ezt sőt, gyakorta két gazdasági társaság közti kapcsolat vizsgálatakor a magánszemélyt idézik, tanúként: mondván neki nincs kötelező elektronikus úton való kapcsolattartása az adóhatósággal. Mindez azért elgondolkodtató, mivel a gazdasági kapcsolat nem a magánszemély, hanem a két cég között állt fenn, ahol viszont már a NAV vezetői is betartják az elektronikus úton való kapcsolattartás szabályát. 

Az E-ügyintézési törvény indoklása több irányból magyarázza a kötelező elektronikus kapcsolattartást és a hatását más jogszabályokra. 

„A törvény célja, hogy a különböző eljárási törvényekben rögzített elektronikus ügyintézési szabályokat a lehető legszélesebb körben kiváltsa.” Az elektronikus ügyintézés nemcsak kötelező, de jogot is jelent, ezért az E-ügyintézési törvény „a törvényben biztosított ügyféli jogok anyajogaként nevesíti az elektronikus ügyintézéshez való jogot. Ez a jog kiterjed arra, hogy a törvény hatálya alá tartozó szervek előtt az ügyfél bármely jognyilatkozatot elektronikus úton is megtehessen, illetve az erre alkalmas eljárási cselekményt elektronikus úton is elvégezhessen. Ez alól csak törvény vagy eredeti jogalkotó hatáskörben megalkotott kormányrendelet adhat szabályozási szintű felmentést. Ezen jogszabályok is csak akkor adhatnak felmentést, ha az ügyfél személyes jelenléte vagy valamely okirat eredetisége másként nem pótolható.” 

Az elektronikus ügyintézés kötelező! Így az E-ügyintézési törvény „ennek megfelelően kifejezetten rögzíti, hogy az ügyfél számára az elektronikus ügyintézés lehetőségét biztosítani kell. Ennek érdekében az elektronikus ügyintézést – akár kötelezően, akár önkéntesen – biztosító szervnek erre alkalmas informatikai rendszert kell működtetnie (melynek főbb garanciális jellegű követelményeit törvény, részletes technikai szabályait végrehajtási rendelet tartalmazza).”

A nyilatkozattételhez több csatorna is biztosított. Leginkább kézenfekvő az E-papír használata. Ennél még tovább ment a jogalkotó: „A törvény rögzíti, hogy az elektronikus ügyintézést biztosító szervezetnek nem elegendő csupán mechanikusan, az ügyintézés belső összefüggéseinek tisztázása nélkül elektronizálnia eljárásait, hanem azt végig is kell gondolnia, optimalizálnia kell, és a teljes ügyintézési folyamatot támogató, ügyfélbarát megoldást kell választania.” 

Ebben a megközelítésben a személyes idézés egyáltalán nem ügyfélbarát, elég csak figyelembe vennünk az üzemanyag-felhasználást, az utazási időt, és a járműhasználat költségeit úgy, hogy az ügyfélnek rendelkezésére állnak az elektronikus eszközök – akár egy okostelefon – és azt használni is kívánja.

Az ügyfél tehát jogosult a törvény hatálya alá tartozó szervek előtti ügyekben az elektronikus ügyintézésre. Ez a joga csak akkor korlátozható törvényben vagy kormányrendeletben, ha a személyes megjelenés vagy okirat eredetisége másként nem pótolható.