Menetlevél elvesztésének következményei

Leipán Tibor Dátum Legutoljára frissítve: 2024.10.06

Olvasási idő: 3 perc


Vállalkozásunk tulajdonában van egy tehergépjármű, melyhez menetlevelet vezetünk. A megkezdett tömb (szigorú számadású) elveszett. Ilyenkor mi a teendő? Feljegyzést, jegyzőkönyvet kell-e készíteni, ilyen minta esetleg rendelkezésre áll-e? Jelentési kötelezettség van?

A hivatalos iratokra vonatkozó, így a szigorú számadási nyomtatványokra vonatkozó megőrzési kötelezettséget is, az Art. (2017. évi CL. törvény az adózás rendjéről) írja elő, melynek 228. §-a a következőket rögzíti:
228. § [Számla-, nyugtakibocsátási kötelezettség, valamint iratmegőrzési kötelezettség szabályainak megsértése]
(1) Az adóhatóság az adózót egymillió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja, ha
a) a számla-, egyszerűsített számla-, nyugtakibocsátási kötelezettségét elmulasztja, vagy a számlát, egyszerűsített számlát, nyugtát nem a tényleges ellenértékről bocsátja ki, vagy
b) iratmegőrzési kötelezettségének nem tesz eleget.
(2) A jogkövetkezmények alkalmazása során az iratmegőrzési kötelezettség elmulasztásával egy tekintet alá esik, ha az adózó iratait az ellenőrzés lefolytatására alkalmatlan állapotban nyújtja be.

Nincs kötelezettség arra vonatkozóan, hogy az elveszett szigorú számadású nyomtatványt kötelező módon be kellene jelenteni az adóhatóságnak.

Ettől függetlenül az adózó a bejelentést megteheti. Felmerül a kérdés, hogy az adózó a jelen helyzetben hogyan védheti meg magát a további nemkivánatos következményektől.

Első lépésként célszerű lenne az adózónak közzé tennie egy hivatalos sajtóorgánumban az elvesztés tényét, amely lehet pl. a Pénzügyi Közlöny is, a szükséges adatok megtételével.

Következő lépésben pedig az adózónak a belső selejtezési szabályzatához igazodóan le kellene selejteznie az érintett szigorú számadású nyomtatványt (esetünkben a menetlevelet), értelemszerűen egy selejtezési jegyzőkönyv felvételével. Ezen két intézkedés már elegendő lehet a mulasztási bírság elkerülésére, ugyanakkor ez az adóhatóság döntése. Az adóhatóságnak ugyanis látnia kell azt, hogy az adózó a kialakult helyzetében mindent elkövetett annak érdekében, hogy a további negatív következményektől önmagát megvédje.