Újabb kivétel az általános energetikai feltételek alól

dr. Papp Ferenc Dátum Legutoljára frissítve: 2019.11.17

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1988 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló Kormányrendelet több épületet is kivesz az energetikai tanúsítvány kötelezettsége alól. A kivételi körbe most bekerültek az állatkerttel és állatotthon létesítésével kapcsolatos épületek is.

A közelmúltban hirdették ki az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet módosításáról szóló 8/2019. (X. 15.) ITM rendeletet. A módosítás a TNM rendelet hatályát érintette, mely szerint egy újabb kivételi körrel változott, mely esetében nem kell alkalmazni a rendeletben foglalt előírásokat.
A TNM rendelet hatálya az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Korm. rendelet) meghatározott épületekre, épületelemekre terjed ki. Ez utóbbi szerint a Korm. rendelet szabályait a meghatározott esetekben épületek és az épület önálló rendeltetési egységei energetikai jellemzőinek tanúsítási eljárására kell alkalmazni.

A Korm. rendelet előírásai szerint – amennyiben nem rendelkezik hatályos energetikai tanúsítvánnyal – tanúsítani kell a rendelet hatálya alá tartozó
– új épület építése;
– meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása, vagy bérbeadása;
– 500 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület
esetén.

A Korm. rendelet hatálya nem terjed ki:
– az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre;
– az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre;
– a legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre;
– hitéleti célra használt épületre;
– a nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági épületre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy négy hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és két hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre;
– műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m2, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki.

De természetesen nemcsak a Korm. rendeletben, hanem itt is van kivétel, mert nem terjed ki a TNM rendelet hatálya azon műemlék épületre, helyi védelem alatt álló épületre és azok épületelemeire, ahol az energiahatékonyságra vonatkozó minimumkövetelmények betartása a műemléki vagy a helyi védettséget megalapozó érték megváltoztatását eredményezné.

Ez a szabály fog megváltozni úgy, hogy a kivételi körbe bekerülnek az állatkerttel és állatotthon létesítésével kapcsolatos épületek is.

Jelenleg az állatkert és az állatotthon létesítésének, működésének és fenntartásának részletes szabályait a 3/2001. (II. 23.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet tartalmazza. Ez a rendelet mondja ki, hogy az állatokat olyan feltételek között kell elhelyezni az állatkertekben, amelyek megfelelnek az állatok jólétének, és biztosítják a természeteshez hasonló viselkedésük kialakulását. Ennek érdekében az állatoknak megfelelő méretű állattartó helyeket (kifutó, röpde, ketrec, medence) kell biztosítani. Jólétük érdekében az állatok szükségleteinek megfelelő hőmérsékletet, világítást, illetve fürdési lehetőséget, megfelelő mélységű és minőségű vizet, illetve az időjárás viszontagságaitól való védelmet kell teremteni. Az állatok számára ingerekben gazdag és megfelelően berendezett életteret kell biztosítani, amelyek a természeteshez hasonló viselkedési formák gyakorlását teszik lehetővé.

Összességében a rendelet olyan speciális követelményeket ír elő az állatkertek számára, amelyeknek való megfelelés – különösen költséghatékonysági szempontból – nem teszi lehetővé a TNM rendelet előírásainak teljesítését.

Mi jelent ez? Azt hogy az állatkerti épületek esetében olyan különleges kialakítások szükségesek, amelyek nem egyeztethetők össze a TNM rendeletben foglalt követelményekkel, tekintettel arra, hogy az energiahatékonyságra vonatkozó minimumkövetelményeknek való megfelelési kötelezettség betartásával az állatkerti épületek elvesztenék speciális jellegüket, rendeltetésüket.
Az állatkertek számos épületének esetében elvárás, hogy az épület műszaki kialakítását nem az emberek, hanem az állatok és növények igényeit kell kielégíteni. Ennek megfelelően kell meghatározni mind az állatok, mind pedig a növények fény és hőigényét. A TNM rendeletben előírt követelményeket kielégítő fedések például nem tudják biztosítani az UV sugárzás azon spektrumát, ami szükséges ezen állatok és növények létszükségleteihez, fennmaradásához.
Szintén a nyílászárókra meghatározott rétegrend az állatkerti épületek esetében nem alkalmazható, tekintettel arra, hogy életvédelmi szempontból elsődleges a nagy erejű állatok kitörését megakadályozó mechanikai megoldások kialakítása.
Mindezekre figyelemmel a jogszabályi követelményeknek megfelelő épület esetében nem biztosítható a növények és állatok részére elengedhetetlen besugárzási érték (különösen UVB tartományban), vagyis nem lenne megvalósítható az épület alapfunkciója. Amennyiben a rétegrendi, az energia mérlegre vagy a fajlagos hőveszteségtényezőre vonatkozó követelményeket be kell tartani, akkor az épület nem tudja betölteni állattartó funkcióját.
Az új módosítást a kihirdetést követő 15 napon (ez az október 15-ei kihirdetést alapul véve október 30-át jelenti) lép hatályba, és attól kezdve kell alkalmazni.