*Tűzvédelmi szabályzat (2025)
A Tűzvédelmi Szabályzat rendezi a tűzmegelőzés, a tűzesetek kezelése, valamint a tűzvédelmi előírások betartásának szabályait. A szabályzat célja a munkavállalók és az ingatlanok biztonságának megóvása tűzesetekkel szemben, valamint a tűzvédelmi ismeretek átadása és betartatása. A szabályzat a cég teljes területére, minden alkalmazottra és a tevékenységek során jelen lévő személyekre vonatkozik.
A cégvezetők személyesen felelősek a tűzmegelőzési szabályok végrehajtásáért és ellenőrzéséért. Minden munkavállaló köteles ismerni a tűzvédelmi előírásokat, részt venni az oktatásokon, és munkaköre során betartani azokat.
A Tűzvédelmi Szabályzat aktualizálását is több jogszabályt módosítása érintette. A Magyar Közlöny 2024. évi 137. számában, 2024. december 30-án kihirdették, 2025. január 1-jén hatályba lépett az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) 18. mellékletének módosítása.
A beépített tűzjelző berendezésnél, tűzoltósági kulcsszéfnél, tűzoltósági rádióerősítőnél, evakuációs hangrendszernél, pánikzárnál, vészkijárati zárnál, vészkijárat biztosító rendszernél, hő- és füst elleni védelem megoldásainál (kivéve füstgátló nyílászárók) hat hónapról egy évre nőtt az időszakos felülvizsgálat, karbantartás periódusa.
Tűzmegelőzési előírások
Tűzveszélyességi osztályok: Az anyagokat és tevékenységeket tűzveszélyességi szintek szerint kategorizálják (pl. fokozottan tűzveszélyes, mérsékelten tűzveszélyes, nem tűzveszélyes).
Tárolási szabályok: Csak a munkához szükséges mennyiségű anyagot lehet tárolni. Az öngyulladásra hajlamos anyagokat külön kell elhelyezni és folyamatosan ellenőrizni.
Villamos berendezések: Csak biztonságos és karbantartott eszközök használhatók. A tevékenységek végén a villamos berendezéseket ki kell kapcsolni.
Tűzvédelmi oktatás körében rendszeres oktatásokat kell tartani, amelyeket kizárólag tűzvédelmi szakemberek vezethetnek. Az oktatás dokumentálása kötelező, és a résztvevők aláírással igazolják részvételüket. Tűzveszélyes tevékenységek csak az előírt biztonsági körülmények között végezhetők, emellett írásos engedély szükséges valamennyi tűzveszélyes munkához (pl. hegesztés, szikraképződéssel járó tevékenységek).
Tűz esetén szükséges eljárások
Tűzriadó terv: Minden dolgozónak ismernie kell a tűz esetén követendő lépéseket, például a tűzjelzés, evakuáció és tűzoltás módját. Tűzoltó készülékek: Ezek megfelelő elhelyezése, rendszeres karbantartása, és készenléti állapotuk biztosítása alapvető követelmény.
Dohányzási szabályok
Dohányzás kizárólag a kijelölt helyeken engedélyezett, különösen tűzveszélyes területeken szigorúan tilos.
Villámvédelem
Az épületek villámvédelmét rendszeresen felül kell vizsgálni, különösen változások vagy villámcsapás esetén.