Holtig tartó haszonélvezeti jogot megszüntető szerződés
Az új Ptk. – a régitől eltérően – kifejezetten rendezi a haszonélvezeti jog megszűnésének eseteit (Ptk. 5: 154. §), melyek a következők:
- a haszonélvező meghal (természetes személy esetén legfeljebb eddig állhat fenn a haszonélvezet);
- a haszonélvező jogi személy jogutód nélkül megszűnik (egyébként jogi személy haszonélvező esetén legfeljebb 50 évig állhat fenn a haszonélvezet);
- szerződéssel határozott időre alapított haszonélvezet esetén a határozott idő eltelik;
- a haszonélvező megszerzi a dolog tulajdonjogát (például megvásárolja azt);
- a haszonélvező lemond e jogról (ingatlan haszonélvezete esetén írásban);
- a felek a haszonélvezetet közös megegyezéssel megszüntetik (megállapíthatják a haszonélvezeti jog értékét, amelyet a tulajdonos a haszonélvezőnek megfizet);
- a dolog elpusztul, s azt nem állítják helyre.
A haszonélvezeti jog megszűnése nyomán a felek között elszámolási viszony keletkezik. A haszonélvező köteles a dolgot visszaadni, s felel a dologban esetlegesen bekövetkezett károkért is a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség szabályai szerint (tehát kimentheti magát azzal, hogy magatartása nem volt felróható). Ilyen kár lehetnek például a karbantartási munkák elmulasztásából fakadó állagromlás. Ugyanakkor a rendeltetésszerű használattal járó értékcsökkenést nem köteles a haszonélvező megtéríteni.
A törvény a haszonélvezeti jog megsértéséből eredő igényekre a tulajdon védelmére vonatkozó szabályokat rendeli megfelelően alkalmazni.