Tagi munkavégzési jogviszony megállapodás

Feltöltve: 2022.11.06.
Utoljára módosítva: 2022.11.06.
Mintát készítette: dr. Gaál Nóra

Szociális szövetkezeti tagsági jogviszony létrejötte

A tagsági jogviszony a szövetkezet alapításakor, vagy írásbeli kérelem alapján tagfelvétellel keletkezik. 
A szövetkezet tagja lehet minden 18 életévét betöltött természetes személy, valamint helyi önkormányzat, nemzetiségi önkormányzat, illetve ezeknek jogi személyiségű társulása, továbbá jogszabályban meghatározott karitatív tevékenységet ellátó közhasznú jogállású szervezet, aki a szövetkezet célját és alapszabályát elfogadja és azt belépési nyilatkozat aláírásával tanúsítja, továbbá a vagyoni hozzájárulást teljesíti és vállalja, hogy a szövetkezet működéséhez személyes közreműködésével hozzájárul. 
A személyes közreműködés tartalmát a tagfelvételi kérelemben kell meghatározni, kivétel önkormányzati és karitatív szervezeti tag esetében. 

A személyes közreműködés az alábbi formákban valósulhat meg: 
- munkaviszony; 
- vállalkozási jogviszony; 
- megbízási jogviszony; 
- tagsági jogviszony alapján megvalósuló személyes közreműködés; 
- tagi munkavégzés (sui generis jogviszony), egy speciális, csak a szociális szövetkezetek esetében Ilyet csak az létesíthet és tarthat fenn, aki legalább három hónapja nyilvántartott álláskereső, jogviszonyban áll. Az ebben vagy aki legalább három hónapja közfoglalkoztatási a formában biztosítottnak, így utánuk adóközreműködő tagok nem minősülnek és járulékfizetési kötelezettség nem áll fenn minden esetben.

Bármely módon is teljesíti személyes közreműködési kötelezettségét egy tag, azt dokumentálni kell egy írásos megállapodás formájában.

A tagi munkavégzés keretében munkát végző tag sem a szociális szövetkezettel, sem más munkáltatóval munkavégzésre irányuló további jogviszonyt nem létesíthet. Ha mégis sor kerülne erre, ez idő alatt a tagi munkavégzési jogviszony szünetel. 
A megállapodás nem tartalmazhat munkaszerződésre, munkaviszonyra utaló elemeket, tekintettel arra, hogy a tagi munkavégzési jogviszony nem minősül munkaviszonynak. 
Az ellentételezés lehetséges formái: munkabér, vállalkozási díj, megbízási díj, tagi munkavégzési jogviszony esetén lehet a közösen megtermelt javakból történő részesedés vagy pénzbeli ellentételezés, illetve a szövetkezet eredményének felosztása során a személyes közreműködés arányában történő ellentételezés. Amennyiben lehetséges, az ellentételezést számszerűsíteni kell.