Megállapodás tartozáselvállalásról
A tartozáselvállalás olyan kétoldalú megállapodás, melyet a régi kötelezett (régi adós) és egy harmadik személy (átvállaló) egybehangzó és kölcsönös jognyilatkozatukkal hoznak létre, és arról a jogosultat (hitelezőt) is értesítik, amely joghatásaként új személy (átvállaló) jelenik meg a kötelezetti oldalon, miközben a régi kötelezett (régi adós) nem szabadul a kötelemből.
A tartozáselvállalás – lényegét tekintve – egyoldalú szerződésmódosítás, amelynek következményeként módosul, ti. bővül a kötelezetti pozícióban álló személyek köre, és az így belépő harmadik személlyel (átvállalóval) szemben a jogosult (hitelező) közvetlenül is felléphet követelve a teljesítést.
Fontos különbség a tartozáselvállalás és a teljesítésátvállalás között, hogy a tartozáselvállalásnál – bár az is csak a régi kötelezett (régi adós) és a harmadik személy (átvállaló) közötti kétoldalú megállapodás – a jogosult (hitelező) és a harmadik személy (átvállaló) is szerződéses jogviszonyba kerülnek egymással, sőt annak részeként kötelezetti egyetemlegesség jön létre.
Mivel a tartozáselvállalás következményeként a harmadik személy (átvállaló) a régi kötelezett (régi adós) mellett, annak jogállásába kerül, megilletik mindazon, a jogosulttal fennálló jogviszonyból eredő kifogások, amelyek a régi kötelezettet (régi adóst) is megillették. Ugyanakkor nem illetik meg a harmadik személyt (átvállalót) azok a kifogások, amelyek a régi kötelezett (régi adós) személyéhez köthetőek, illetve a tartozáselvállalással érintett szerződéses jogviszonyon kívüli kötelemből származnak.
A tartozáselvállalásról szóló megállapodás célja, hogy hivatalosan és jogilag érvényesen átruházza a tartozást az új adósra, biztosítva, hogy az eredeti adós mentesüljön a kötelezettségektől, és a hitelező jogai ne sérüljenek.