Munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel (határozott idejű jogviszony)

Feltöltve: 2021.11.19.
Utoljára módosítva: 2022.01.13.
Mintát készítette: dr. Orosz Márta

Munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel

Mind a határozott, mind a határozatlan idejű munkaviszony bármikor megszüntethető a felek írásos közös megegyezésével [Mt. 64. § (1) bek. a) pont].

A közös megegyezés lényege, hogy a munkaviszony megszüntetése a felek kölcsönös, valódi, félreérthetetlen akaratán alapul. Éppen ezért a szabályozása is igen egyszerű: a jogviszony megszüntetésének valamennyi körülményéről a felek maguk állapodhatnak meg, lényegében bármiben megegyezhetnek. Az érvényességhez csak annyi a követelmény, hogy a felek akarategysége valóban fennálljon.

A közös megegyezés formai és tartalmi kellékei
- írásba foglalás, amely nélkül a közös megegyezés jogellenes.
 DE: ha a formai okokból érvénytelen nyilatkozat alapján létrejött tényleges helyzetet a felek tudomásul vették, utóbb annak érvénytelenségére nem hivatkozhatnak.
- nem kell megindokolni
- megtámadása esetén a bizonyítás terhe a munkavállalóra esik.
- akkor érvényes, ha azt mindkét fél aláírja, és egyértelműen meghatározza, hogy milyen időpontban szűnik meg a jogviszony.

A közös megegyezés időbeli hatályát a felek határozzák meg. Lehet azonnali hatályú, vagy valamilyen „felmondási idővel” késleltetett is. Visszamenőleges hatályú nem lehet.
A munkavállalót megillető juttatásokról is a feleknek kell megegyezni. Nincs akadálya annak, hogy a munkavállalót megillető járandóságok tekintetében a felek a felmondás szabályainak teljes, vagy részleges alkalmazását írják elő.

A közös akarat jelentősége
- A közös megegyezés jogszerűségének legfontosabb mércéje az, hogy valóban a felek közös akaratán alapuljon.
- Ha nem közös akaraton alapul, a megállapodást a munkavállaló megtámadhatja, és a munkaviszony megszüntetése sikeres megtámadás esetén jogellenes lesz.

Kapcsolódó jogszabály

2012. évi I. törvény