Munkáltatói azonnali hatályú felmondás közlése (kézbesítési vélelem, kézbesítés nem lehetséges)

Feltöltve: 2021.11.19.
Utoljára módosítva: 2024.07.05.
Mintát készítette: dr. Orosz Márta

Munkáltatói azonnali hatályú felmondás 

A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató megszüntetheti felmondással. A felmondásra vonatkozó szabályoktól sem kollektív szerződésben, sem a felek megállapodásában nem lehet eltérni. A felek viszont korlátozásként megállapodhatnak akként, hogy legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.

A felmondás az egyik félnek a másik félhez intézett egyoldalú jognyilatkozata, amely a közléssel hatályos. A munkáltatói jognyilatkozat tételére, a felmondás közlésére, a munkáltatói jogkör gyakorlója jogosult. Amennyiben a jognyilatkozatot nem az arra jogosult személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör gyakorlója a jognyilatkozatot jóváhagyta. Jóváhagyás hiányában is érvényes a jognyilatkozat, ha a munkavállaló a körülményekből alappal következhetett az eljáró jogosultságára.

Az azonnali hatályú felmondás jogának gyakorlásával a munkáltató és a munkavállaló egyaránt élhet; az ilyen azonnali hatályú felmondás a munkaviszonyt a közlés időpontjában azonnal megszünteti. 

A szankciós jellegű azonnali hatályú felmondást a munkáltató és a munkavállaló egyaránt indokolni köteles; az indokolásra a valósság, világosság és okszerűség követelményét alkalmazni kell.

Az azonnali hatályú felmondás indokaként két eset határozható meg. 

1. Az azonnali hatályú felmondásra azért kerül sor, mert a másik fél
a) munkaviszonyból származó
b) lényeges kötelezettségét,
c) szándékosan vagy súlyos gondatlansággal,
d) jelentős mértékben megszegi.
A megszüntetés indoka ilyen esetben tehát kifejezetten munkaviszonyból származó kötelezettség megszegése – ez az indok a munkaviszonyon kívüli magatartások esetében nem alkalmazható. A megszegett kötelezettségnek lényegesnek kell lennie; a munkaviszonyból a feleket terhelő lényeges kötelezettségeket különösen a munkajogi alapelvek, a munkaszerződésből eredő és a törvényben meghatározott egyéb alapvető kötelezettségek határozzák meg. A kötelezettségszegésnek szándékosnak vagy súlyosan gondatlannak kell lennie; a fogalmakat a munkajogi bírói gyakorlat a büntetőjogi fogalomhasználat alapján határozza meg. Így szándékos a magatartás, ha a magatartást tanúsító fél előre látja cselekményének (mulasztásának) következményeit, és

a) azokat kívánja (közvetlen szándék), vagy
b) azokba belenyugszik (eshetőleges szándék),
míg gondatlan a magatartás, ha a magatartást tanúsító fél
a) látja azt, hogy kötelezettségszegést követ el, amelyből hátrányos jogkövetkezmény származhat, de valószínűbbnek tartja a hátrányos jogkövetkezmény elmaradását (súlyos gondatlanság);
b) azért nem látja a magatartása lehetséges következményeit, mert a tőle elvárható figyelmet és körültekintést nem tanúsítja (enyhe gondatlanság).
A kötelezettségszegésnek jelentősnek is kell lennie. A csekély mértékű kötelezettségszegés szankciós azonnali hatályú felmondás alapjául nem szolgálhat. A kötelezettségszegésnél nem az azzal okozott kár mértéke irányadó, hanem az, hogy az irányadó munkajogi kötelezettséget milyen mértékben sértették meg. 

2. Az azonnali hatályú felmondás másik esete akkor áll be, ha a másik fél egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. A másik fél magatartása ilyenkor nem a munkaviszonyából eredő kötelezettségszegés, és még csak nem is feltétlenül áll összefüggésben a munkaviszonyával, lehet attól teljesen független magatartás is, de abból elfogadhatóan arra lehet következtetni, hogy a munkaviszony fenntartására nincs lehetősége a másik félnek. 

Az azonnali hatályú felmondás jogának gyakorlására nyitva álló határidők
A szankciós azonnali hatályú felmondás jogának gyakorlására jogvesztő határidők állnak rendelkezésre. Egyrészt a munkáltatói jogkör gyakorlójának, illetve a munkavállalónak tizenöt napos szubjektív határidő áll rendelkezésére, hogy döntsön, kíván-e élni a szankciós azonnali hatályú felmondással.
A szubjektív határidő akkor kezdődik, amikor a munkáltatói jogkör gyakorlója (amely lehet akár testület is), illetve a munkavállaló hivatalosan tudomást szerez mindazon tényekről és körülményekről, amelyek ismeretében megalapozottan dönthet arról, kíván-e élni a szankciós azonnali hatályú felmondással.
Az azonnali hatályú felmondást a munkáltató és a munkavállaló egyaránt indokolni köteles; az indokolásra a valósság, világosság és okszerűség követelményét alkalmazni kell. 
A tudomásszerzés akkor áll be, ha a jog gyakorlására feljogosított személy teljeskörűen mindazoknak az ismereteknek a birtokába jut, amelyek alapján a kötelezettségszegés tényéről, a vétkesség súlyára és a kötelezettségszegés mértékére vonatkozó törvényi feltételek meglétéről állást képes foglalni. 
A szankciós azonnali hatályú felmondás jogának gyakorlását objektív határidő is korlátozza. Az objektív határidő
a) egy év,
b) bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévülése,
c) vezetők és vezetőnek minősülő munkavállalók esetén három év.

A felmondás akkor tekinthető közöltnek, ha azt a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek átadják, vagy az elektronikus dokumentum részükre hozzáférhetővé válik. A közlés akkor is hatályos, ha a címzett vagy az átvételre jogosult más személy az átvételt megtagadja vagy szándékosan megakadályozza.

A postai szolgáltatásokról szóló jogszabály szerint, ha tértivevény szolgáltatással feladott küldeményként kézbesítette a jognyilatkozatot, ha a címzett vagy az átvételre jogosult más személy a küldemény átvételét megtagadta, vagy a címzett által bejelentett elérhetőségi címen a kézbesítés a címzett ismeretlensége vagy elköltözése miatt meghiúsult, a kézbesítés megkísérlése napján, egyéb esetekben az eredménytelen kézbesítési kísérlet, valamint az értesítés elhelyezésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni (kézbesítési vélelem).

A felmondás elleni jogorvoslatnak bírósági eljárásnak lehet helye, ezért a kézbesítési vélelem megdöntése iránt, az eljárás kezdeményezésével egyidejűleg, a kézbesítési vélelem beálltáról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, de legkésőbb a vélelem beálltától számított hat hónapon belül terjeszthető elő kérelem a bíróságnál. Vita esetén a jognyilatkozatot tevő felet terheli annak bizonyítása, hogy a közlés szabályszerűen megtörtént.

Bizonyos körülmények fennállása esetén munkáltatói felmondás nem közölhető, ez az ún. felmondási védelmi időszak. A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) az apasági szabadság,
d) a szülői szabadság,
e) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
f) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés,
g) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap, és
h) az 55. § (1) bekezdés l) pontja szerinti mentesülés tartama alatt.
A védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének időpontja az irányadó. A védelem fennállására, a várandósság, valamint az emberi reprodukciós eljárással összefüggő egészségügyi intézményben történő kezelés tényére a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta. Az egyéb felmondási védelmi körülmények a munkáltató számára ismertek.

Csoportos létszámcsökkentés esetén a védelem alkalmazása szempontjából az irányadó időpont, amikor a munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót tájékoztatta.

A felmondási tilalom időszaka alatt közölt munkáltatói felmondás jogellenes. A felmondási tilalom ideje alatt azonban a felek a munkaviszonyt közös megegyezéssel megszüntethetik, továbbá az azonnali hatályú munkáltatói felmondás is közölhető, amennyiben annak törvényi feltételei fennállnak.
 

Kapcsolódó jogszabály

2012. évi I. törvény
Munkáltatói azonnali hatályú felmondás közlése (kézbesítési vélelem, kézbesítés nem lehetséges) minta