Hulladékgazdalkodási szabályzat (2020)
Miért szükséges a hulladékgazdálkodási szabályzat?
A hulladékgazdálkodás elsődleges célja a környezetszennyezés megelőzése, és a környezet terhelésének csökkentése. Ennek megvalósításához a gazdálkodó szervezeteknek meghatározott hulladékgazdálkodási ismeretekre van szükségük, hogy képesek legyenek az ismereteik birtokában hulladékgazdálkodási tevékenységüket, feladataikat a jogszabályok által előírt módon végrehajtani. Ebben nyújt segítséget mellékelt hulladékgazdálkodási szabályzatunk.
A legtöbb vállalkozás hulladéktermelő vagy hulladékbirtokos
Hulladéktermelőnek minősül, akinek tevékenységeiből hulladék képződik (eredeti hulladéktermelő), vagy bárki, aki előkezelést, keverést vagy egyéb olyan kezelési műveletet végez, amely a hulladék jellegében vagy összetételében változást eredményez. Hulladékbirtokos az a hulladéktermelő, továbbá bármely jogalany, akinek vagy amelynek a hulladék a birtokában van.
A hulladéktermelő/hulladékbirtokos gazdálkodó szervezetnek úgy kell végezni hulladékgazdálkodási tevékenységet az emberi egészség veszélyeztetése és a környezet károsítása nélkül, hogy az
- ne jelentsen kockázatot a környezeti elemekre,
- ne okozzon zavaró (határértéket meghaladó) zajt vagy bűzt, és
- ne befolyásolja hátrányosan a tájat, valamint a védett természeti és kulturális értékeket.
Tekintettel a gazdálkodó szervezetek igen szerteágazó hulladékgazdálkodási kötelezettségeire és feladataikra, melyek teljes körű ismertetése − terjedelmi okok miatt – itt és most nem megoldható − javasolt a mellékelt Hulladékgazdálkodási szabályzat összeállítása.
Hulladékgazdálkodási tevékenység
A hulladékgazdálkodás fogalmát, valamint a főbb értelmező rendelkezéseket a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (a továbbiakban: Ht.) tartalmazza.
Hulladékgazdálkodás:
- a hulladék gyűjtése, szállítása, kezelése, az ilyen műveletek felügyelete,
- a kereskedőként, közvetítőként vagy közvetítő szervezetként végzett tevékenység,
- a hulladékgazdálkodási létesítmények és berendezések üzemeltetése, valamint
- a hulladékkezelő létesítmények utógondozása.
A hulladéktermelő/hulladékbirtokos gazdálkodó szervezetek hulladékgazdálkodási tevékenysége – a fent felsorolt célok érdekében – magában foglalja a hulladék előzetes gyűjtését, tárolását és átadását a gyűjtőnek. Hulladék bármely anyag vagy tárgy lehet, amelytől termelője/birtokosa megválik, megválni szándékozik vagy megválni köteles.
A hulladék csoportosítása
A hulladékot a hulladék jellege és fajtája, típusa szerint a vállalkozónak el kell különíteni, lehetővé téve annak egyedi módon történő kezelését.
A hulladék eredete szerint megkülönböztethető a Ht. alapján:
- települési hulladék (kommunális hulladék): a háztartási és a háztartási hulladékhoz hasonló szilárd hulladék,
- termelési (nem veszélyes) hulladék (ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási),
- hulladékolaj.
Ez utóbbi három csoporton belül lehet a hulladék − jellege alapján − veszélyes vagy nem veszélyes hulladék.
Veszélyes hulladék: a Ht. 1. mellékletében meghatározott veszélyességi jellemzők legalább egyikével rendelkező hulladék a hulladék jellege szerinti csoportosításban.
Ilyen veszélyességi jellemző lehet: HP 1 „Robbanásveszélyes”, HP 2 „Oxidáló”, HP 3 „Tűzveszélyes”, HP 4 „Irritáló” - bőrirritáció és szemkárosodás,stb.
A hulladék besorolása
A hulladék előzetes gyűjtése előtt a hulladék termelőjének, vagy − ha az nem állapítható meg – birtokosának, a hulladékot típus és jelleg szerint − a hulladékjegyzéknek meghatározottak alapján – előzetesen be kell sorolni.
A besorolás a hulladékjegyzék kódjai alapján történik, amelyet a 72/2013. (VIII. 27.) VM rendelet 1. és 2. mellékletei tartalmazzák. (Az 1. és 2. mellékleteinek használatát e rendelet 3. melléklete írja elő, „Útmutató a hulladékjegyzék használatához”címmel.)
A hulladék gyűjtése
Amennyire az műszaki, környezetvédelmi és gazdasági szempontból megvalósítható, a vállalkozó, mint hulladéktermelő a hulladék előzetes gyűjtését saját tulajdonú és/vagy bérelt ingatlanán (a továbbiakban: ingatlan) végzi.
A képződött hulladék gyűjtése, előzetes tárolása hulladékgazdálkodási engedély nélkül legfeljebb 1 évig végezhető az ingatlan területén. Ezt követően a hulladék kezeléséről haladéktalanul gondoskodni kell.
A hulladék gyűjtése a hulladék fajtája és jellege − adott esetben−, típusa szerint elkülönítve a képződés helyén történik. Ebben az esetben beszélünk elkülönített gyűjtésről, lehetővé téve ezzel a hulladék egyedi módon történő kezelését.
Az elkülönítetten gyűjtött hulladékot más hulladékkal vagy eltérő tulajdonságokkal rendelkező más anyagokkal összekeverni nem lehet.