Egyezségi megállapodás (bekebelezés)
Egy egyezségi megállapodás, amelyet néha bekebelezésnek is neveznek, olyan jogi dokumentum, amelyben a felek egy adott jogvitát békés úton rendeznek, anélkül, hogy további jogi eljárásra lenne szükség. Ez a megállapodás írásban rögzíti a felek közötti megegyezést, és kötelező erejű szerződésként szolgál. Az egyezség létrejöhet polgári peres eljárás során, vagy akár peren kívül is, amennyiben a felek megegyeznek a vitás kérdés rendezésének feltételeiről.
Az egyezségi megállapodás (bekebelezés) főbb elemei
A megállapodás részletesen meghatározza a vitatott jogi helyzetet, ami az egyezség alapjául szolgál. Leírják, hogy milyen körülmények vezettek a vitához, és pontosan mi az a kérdés, amit az egyezséggel rendezni kívánnak (pl. pénzbeli követelés, szerződéses viták, károkozás stb.).
Az egyezség tárgya
Az egyezség meghatározza, hogyan kívánják rendezni a jogvitát, tartalmazhat pénzügyi elszámolást (pl. kártérítést, tartozás rendezését), szolgáltatások teljesítését vagy egyéb kötelezettségvállalásokat. Az egyezségben pontosan meg van határozva, hogy melyik fél mit teljesít és milyen határidőkkel. Ez lehet pénzügyi kötelezettség (az egyezség pénzbeli kártérítést vagy tartozás kifizetését írja elő, akkor meg kell határozni a fizetendő összeget, a fizetés módját és határidejét) vagy egyéb kötelezettségek, ha a felek egyéb kötelezettségeket vállalnak, például egy ingatlan átadását vagy egy szerződés módosítását, akkor ezek pontos leírása is szerepel.
Jogkövetkezmények
Az egyezség részletezi, hogy milyen jogkövetkezményekkel jár a megállapodás. Ez magában foglalja azt, hogy a felek kölcsönösen lemondanak a további jogérvényesítésről a vitás ügy kapcsán, és kijelentik, hogy a megállapodás teljesítése után nem lesz további igényük egymással szemben.
Gyakori, hogy az egyezségi megállapodás titoktartási záradékot is tartalmaz, amely előírja, hogy a felek nem hozzák nyilvánosságra az egyezség tartalmát és részleteit.