*Általános kockázatértékelési szabályzat (2025)

Feltöltve: 2025.01.27.
Utoljára módosítva: 2025.01.31.
Mintát készítette: Rácz Krisztián

Az Általános kockázatértékelési szabályzat a munkahelyi biztonsági és egészségügyi kockázatok felmérésének, kezelésének és csökkentésének alapelveit tartalmazza, célja a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítása az 1993. évi XCIII. törvény szabályai szerint.
A kockázatértékelés a munkavégzés körülményeinek, a munkakörnyezet kialakításának, valamint az ott lezajló folyamatoknak az áttekintése, elemzése és kiértékelése.  Célja a potenciális veszélyek azonosítása, hogy ezáltal felbecsülhetővé tegye a kockázat mértékét.
A munkavédelmi kockázatértékelést mindenképpen (tevékenységtől függetlenül) kötelező elvégeztetni, mivel – az Mvt. 54. § szerint – a munkáltató köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat. Lényeges, hogy a kockázatértékelés elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.

A kockázatértékelési folyamat állomásai a

  1. a kockázatok azonosítása: munkahelyi körülmények, munkaeszközök, és munkafolyamatok elemzése.
  2. kockázatok értékelése: a súlyosság és valószínűség alapján egy mátrix segítségével.
  3. intézkedési terv kidolgozása: a kockázatok csökkentésére tett lépések sürgősségi prioritások Ezt követi a kockázati szint meghatározása, amely segít a szükséges intézkedések prioritásának megállapításában.

A munkáltató köteles tájékoztatni a munkavállalókat és biztosítani számukra a megfelelő intézkedéseket. A kockázatértékelést végző szakemberek (munkavédelmi szakember, foglalkozás-egészségügyi orvos) kiemelt szerepét mutatja, hogy a kockázatértékelés elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.
Kiemelt vizsgálati területek: a munkahelyek, gépek, eszközök állapota, valamint a veszélyes anyagok és fizikai tényezők hatásai, továbbá a képernyős munkahelyek megfelelősége.
A kockázati szintek alapján sürgősségi csoportokba osztják az intézkedéseket, melyek lehetnek: azonnali, sürgős, vagy tervezett.

Kapcsolódó iratminták (2)

*Kémiai kockázatértékelési szabályzat (2025)
*Biológiai kockázatértékelési szabályzat (2025)
Általános kockázatértékelési szabályzat (2025)