Maradj otthon, munkában: a home office

adminisztrátor Dátum Legutoljára frissítve: 2020.03.19

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1497 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Az otthoni munka, vagy home office már jó ideje nemcsak egy sajátos munkaidő-beosztást és munkahelyet jelent. A munkáltatók a bérezési és cafeteria csomagok mellett egyre gyakrabban vonzerőként, vagy a munkaerő megtartásának eszközeként alkalmazzák ezt a lehetőséget. A munkavállalás ilyen formája így egy kiemelt fontosságú HR stratégia és versenyképességet erősítő eszköz is. Különösen így van (lesz) ez a koronavírus járvány nyomán. Cikksorozatunk első darabja következik.

A home office – közvetlen fordításban: otthoni iroda – kötetlen, szabad, otthonról végzett sajtátos munkavégzést jelent. A szigorú időbeosztást, a törzsidőt és a kötött munkaidőt a kötetlen, szabad, önálló munkavégzés váltja fel.

Általában olyan tevékenység esetében alkalmazható, ahol a munkatárs teljes önállósággal és pontosan lehatárolt felelősségi körökkel bír, továbbá a sikeres munkavégzés mérési kritériumai nagyon pontosan definiáltak, a mérőszámok adottak és megfelelően tükrözik a munkatárs teljesítményét.

Mikor működik jól home office?

Nyilvánvalóan a home office intézményéhez szükség van hard és soft feltételekre. Hard feltételek alatt a műszaki, technikai hátteret értjük. Nem csak az egyre több otthonban meglevő szélessávú internetre gondolok, hanem a vállalat által rendelkezésre bocsátott számítógépre, illetve a vállalati rendszerekhez való hozzáférésre is. Nyilvánvaló, hogy a biztonság, az adatvédelem feladata alapvető fontosságú a cég számára. Ezek nélkül a home office csak korlátozottan működtethető.
Szükség van természetesen egy olyan feladatkörre, munkakörre is, mely távmunkában végezhető. Mit sem segít abban az esetben, ha a munkakör személyes kapcsolaton alapszik, és a munkavállaló jelenléte elkerülhetetlen a munkavégzéshez. Fordítás, levelezés, nagyobb lélegzetű tanulmányok vagy táblázatok, összefoglalók, jelentések készítése, koncentrált odafigyelést és nyugalmat igénylő feladatok elvégzése indokolttá teszi az otthoni munkavégzést.
Nyilvánvaló, hogy nem működtethető a home office munkarend olyan esetben, amikor fizikai terméket kell létrehozni, vagy az egyes munkafolyamatok eredménye a másik munkatárs számára inputot, fizikai bemenetet jelent. Kifejezetten jó példát jelentenek a gyártási folyamatok.

 
 

A munkaadói oldalon szükség van soft skillekre, feltételekre is. Elsősorban a bizalmat és a felhatalmazó vezetést említem. Bizalom nélkül a munkáltató nem ad engedélyt munkatársának, hogy távol, az ellenőrizhető, vagy legalábbis az ellenőrzés illúzióját nyújtó iroda helyett otthoni irodájából vagy távmunkában dolgozzon. A bizalom természetesen kölcsönös alapon működik. Az önálló munkavégzésre való alkalmassággal a munkavállalónak kell rendelkeznie.
Mindenesetre a munkáltatók megnyugtatására csak annyit mondok, hogy aki a home office-ban lazsál, az bizony a munkahelyén is azt teszi – csupán nagyobb erőfeszítést kell tennie, hogy ez ne legyen észrevehető.

Mikor nem működik jól a home office?

Az előnyök – elsősorban az utazással töltött idő megtakarítása és a kevesebb stressz – mellett természetesen vannak a home office-nak hátrányai is mind a munkavállaló, mind a munkaadó számára.

Nézzük a munkavállalót!
Ha a munkatársat nem készítik fel pszichológiailag a távmunkára, vagy nem tudatosan áll hozzá, akkor a munkaidő gyorsan lehet nyolc óra helyett akár tíz vagy tizenkettő is. A túlórát pedig – blokkolás hiányában – senki sem fogja kifizetni… Az időgazdálkodás és a rutin felborulása a teljes munkanapot vagy munkavégzést rémálommá teheti.

Másik veszély, hogy a családtagok és a barátok azt gondolják, hogy szabadságon van a kolléga, és elvonják a figyelmét. A női munkavállalók esetében a háztartási munkák elvégzése plusz terhelést jelenthet. Mindez persze bűntudathoz vezethet, ami könnyedén rányomja a bélyegét a munka minőségére, vagy éjszakába nyúló munkavégzést jelent.
Sokak számára vonzónak tűnik a home office, otthonról, kényelmesen, utazás nélkül, akár pizsamában is végezhető munka. Amire azonban senki sem gondol, hogy a monotonitás és az egyedüllét megterhelő is lehet. Szakmai dilemmák, kérdések esetében nincs ott a közelben egy kolléga, akinek könnyedén ki lehet kérni a véleményét. Ráadásul ugyanannál az asztalnál kell ülni egész nap – kimarad a jó kollégákkal való találkozás öröme, a csevegés és a szakmai kapcsolatépítés is. Vannak azonban olyan személyiségtípusok, akik a nyugalmat és monotonitást, csendet többre értékelik a nyüzsgő egyterű iroda hangzavaránál.
A munkavállaló tudatossága, érettsége és felelős viselkedése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a munkaadó bizalma kialakuljon, megerősödjön és fenntartható maradjon.

Most vegyük számba a munkaadót!


A munkaadó számára a legnagyobb veszély az, ha a munkafolyamatot a home office-ban dolgozó kolléga – nem érezve a kontrollt – nem végzi el.

Így a munkaadó számára reális veszélyt jelent az, hogy a dolgozója számára úgy fizet bért, hogy az nem látja el a feladatát.
Az ellenőrzés, azaz a kontroll igénye nem teljesül, és ez frusztrációt jelenthet a vállalat vezetése számára. Megváltozott vezetői viselkedést és hozzáállást igényel. Ennek hiányában a szervezetben a feszültség szintje nő, mely növekedő stresszt és csökkenő teljesítményt eredményez. Egy gondolatnyi ugrás, és a vállalat teljesítménye, nyereségessége is veszélybe kerülhet.

Meglapő lehet, de a home office esetében a vállalattal, a vezetővel vagy a munkatársakkal történő kommunikáció csak kicsit különbözik az irodai kommunikációtól.
A korszerű munkahelyi kommunikáció csatornái között alapvető fontosságú az elektronikus levelezés és a telefonálás, de számos más lehetőség is rendelkezésre áll. Skype, csoportos chat-beszélgetések támogatják a munkavégzést.
Az egyetlen, ami a home office esetében hiányzik, a személyes kommunikáció, a közös munkahelyi ebédek és kávézások nyújtotta networking-lehetőségek. A home office-ban dolgozó kollégák kimaradnak a másodlagos információs hálózat – azaz a folyosói pletyka híreiből is.